O Ayurvédě, její historii a principech

Objednat se na masáž !
Ajurvédská masáž Brno

Slovo Ayurvéda znamená volně přeloženo “nauka o životě” a pochází ze Sanskrtu, tedy z oblasti dnešní Indie. Ayurvéda má své počátky ve védách, obzvláště se opírá o Atharvavédu, která velmi těsně souvisí s náboženstvím a indickou mytologií. V dnešní době je Ayurvéda metoda vedoucí k uzdravování těla i mysli vycházející z tradičních indických nauk o lidském těle. První zmínky o Ayurvédě jsou však právě z védského období a jsou tedy přibližně 5 tisíc let staré.
Ayurvéda je obecně považována za nejstarší celostní systém, který vychází z vědomostí o energetických charakteristikách, neboli takzvaných - dóš. Ayurvéda tvrdí, že každý člověk má od narození přesně vyvážený stav tří dóš, jejichž nerovnováha vzniklá v průběhu života vede k nemocem a bolestem.

Vývoj ayurvédy souvisí také s rozvojem buddhismu, nebo spíše s jeho rozšířením. Ayurvéda má tedy v sobě intenzivní zájem o udržování rovnováhy.

 

Praktikování Ayurvédy

O Ayurvédské masáži

Pro Ayurvédu je typické používání speciálních bylinných přípravků, masáží a jiných unikátních léčebných metod. Moderní ayurvéda neboli Ajurvéda je dnes plnohodnotnou metodou alternativního lékařství.

Lze říci, že se ayurvéda zaměřuje zejména na dynamické vyvažování životních energií, neboli prán v těle. Pro vyvážení dóš se v ayurvédě doporučuje vyvážené stravování a životospráva, ale také různé terapie a procedury (aroma, hudba, čistění, ajurvédské masáže), pulsová diagnostika, tělesná cvičení (Hatha jóga) a dechová (pránajáma) cvičení nebo techniky rozvoje vědomí (meditace). Ayurvéda je tedy velmi komplexní. Existují také ajurvédské rostlinné a minerální potravinové doplňky, které vedou k harmonickému rozvoji těla i ducha pomocí revitalizace vnitřních orgánů.

 

Ayurvéda zdůrazňuje umírněnost, a to zejména v jídle, spánku, pohlavním styku, užívání léků a zahrnuje kompletní systém životosprávy a stravování. Je také kladen důraz na správnou hygienu, tedy na pravidelné koupele čištění zubů, jazyku, uší, očí, ale třeba také na mazání pokožky rostlinnými oleji. Některé oleje pak jsou užívány i vnitřně.